Korrastaja aitab kodus otsuseid langetada
Lükkad aina korrastamist edasi, sest ei tea, millest alustada ja lihtsam on üldse mitte alustada? Võibolla vajad professionaalse korrastaja abi? Jah, ka selline teenus on olemas.
Kui ammu oled endale lubanud, et korrastad panipaiku ja teed ruumi kappidesse, loobudes kõigist neist riietest, mis on moest läinud ja enam selga ei mahu? Mitu korda oled näinud vajadust, et su kodukontor saab ülevaatliku süsteemi, kust võib mängleva kergusega leida vajalikud paberid ja dokumendid? Ent kõik need head plaanid muudkui lükkuvad, sest kraamimine näib tülikas ja aeganõudev.
Korrastaja ei ole koristaja
Täpselt samamoodi nagu võib palgata endale isikliku treeneri, toitumisspetsialisti või koristaja, võib pöörduda ka professionaalse korrastaja poole, kes on kui su personaalne coach. Professionaalne korrastaja ei ole koristaja. Ja klient ei pea tema jaoks koristama hakkama. Professionaalne korrastaja ei ole selleks, et aidata sul koristada, vaid selleks, et käivitada protsess kaosest korra loomisel. Ta pakub tuge otsuste tegemisel, ebavajalikest asjadest loobumisel ning süsteemi loomisel riiulitest kuni siltideni, mis aitavad sul korda ja selgust luua. Vahel piisab vähesest ning pärast esimest sammu võid olla rohkem inspireeritud ja leida endas motivatsiooni jätkata iseseisvalt.
Mitte ideaalne, vaid süsteemne
Professionaalne korrastaja määrab koostöös kliendiga kindlaks, millised peaksid olema ruumide funktsioonid. Ja korrastab neid sel moel, et panipaiku on edaspidigi hõlbus hooldada. Ta aitab otsustada, mida soovid säilitada ning mida teha ebavajalike asjadega.
„Korrastamine ei ole perfektsionism,“ on öelnud Christina Scalise – Reiki meister, õpetaja ja professionaalne korrastaja. „See tähendab efektiivsust, stressi ja segaduse vähendamist, aja ja raha säästmist ning teie elukvaliteedi parandamist.“ See mõttetera meenutab taas: kui su kodu on korras, siis on korras ka su mõtted. Ja ma ei pea siin silmas ideaalses korras kodu, vaid süsteemsust. Korrastamine võib alata siis, kui tunned ära kaosest põhjustatud probleemid.
Kas mul on seda vaja?
Enamik inimesi on kindlad, et saavad oma kodu korrastamise ja süsteemide loomisega ise hakkama. Kuid kui need ettevõtmised üle jõu käivad ja töö pooleli jääb, on aeg kaaluda probleemi lahendamiseks asjatundja palkamist.
Kliendi ja professionaalse korrastaja suhted on väga isiklikud ning kliendi kogemus sõltub sellest, mida ta soovib saada. Võib-olla vajab ta kedagi, kes aitaks sorteerida põlvkondade väärtuses perefotosid. Või siis vajab kedagi, kes saab aru, miks on tema kodus õide puhkenud organiseerimatus ja vähene efektiivsus – ning aitab tal töötada psühholoogilise poolega. Professionaalne korrastaja hoiab ametisaladust ja töö tehakse alati kliendi tingimustel.
Kui elu ise sunnib
Ent professionaalse korrastaja teenus võib saada päästerõngaks ka siis, kui ollakse jõudnud isikliku elu pöördepunkti. Olgu tegemist abiellumise või lahutuse, lapse sünni või uude koju kolimisega. Tean naist, kes pakkis pärast lahutust oma senise elu kastidesse, et alustada kodus remonti ning unustaski kraami neisse aastateks. Samas vajaminevaid asju ta enam ei mäletanud, kuhu need jäid. Korrastaja saab aidata, kui vajad abi kolimiskastide pakkimisel või lahti pakkimisel, või müüd korterit ja see tuleb asjadest tühjaks teha. Tihti leitakse kolimise ajal, kui pooled asjadest on kadunud ja tekib taas palju ruumi: mh, see on ju tegelikult väga kena maja… miks me kolime? Miks mitte korrastada seda juba siis, kui selles elad!
Sage tunne – koduhäbi
Kui ma oma tööst räägin, saan väga sageli tagasisidet, kui äge idee see on ja kui väga seda teenust vajatakse. Samas tõdetakse kohe, et professionaalse korrastaja koju kutsumiseks veel valmis ei olda. Koduhäbi on tunne, millega puutun sageli kokku. Tuntakse hirmu, piinlikkust ja abi küsimise lävi võib olla kõrge. Korrastaja palkamist kaalutakse pikalt. Kardetakse, et professionaalne korrastaja tuleb ja näeb, millises olukorras elatakse. Julgen kinnitada, et päris kindlasti ei kuulu korrastaja tööpõhimõtete hulka kliendi olukorra arvustamine. Vastupidi, professionaalne korrastaja hindab väga kõrgelt kliendi julgust abi küsida. Hinnanguid ta ei anna. Mis samas ei tähenda, et korrastaja ei mainiks sulle mõnd karmi tõde, ent teeb seda lugupidavalt ja toetavalt. Professionaalne korrastaja lähtub töös oma ameti eetikanõuetest.
Meelerahu suunas
Koostöö algab vajaduste määratlemisest. Professionaalne korrastaja saab aidata kõigega, alates lihtsast kapi-, panipaiga- või garaažikorraldusest kuni spetsiaalsemate teenusteni, nagu töö kollektsionääride, eakate või puuetega inimestega, sealhulgas ADHD-ga.
Mõistagi on ka professionaalse korrastaja teenus nn mugavusteenus, mille hind võib tunduda kõrge, ent see tasub ennast ära. Professionaalse korrastaja eesmärk on luua koostöös kliendiga lihtsalt hooldatav kodu. Korrastusprojekti lõpus teab klient täpselt, mis on ta kapis ja milliselt riiulilt iga eseme leiab. Nii hoiad kokku aega, mis muidu kulub asjade otsimisele ja on kodus efektiivselt kasutatud iga ruutmeeter. Sul on rohkem aega tegeleda sellega, mis sind inspireerib ja meelerahu annab.
Inimesed ja nende vajadused on erinevad ning teemad, mis on olulised minule korrastajana, ei pruugi olla teistele mingi tähtsusega. Korrastajana soovin, et klient saab tegeleda sellega, mis talle kõige rohkem rõõmu ja rahuldust pakub. Las korrastamise ja koristamisega tegelevad oma ala professionaalid.
Motiveerivad seansid
Mõnikord piisab vaid mõnest korrastusseansist ja see motiveerib juba iseseisvalt oma kodu korrastama. Mõnikord võib seevastu kraami olla kogunenud nii palju, et professionaalse korrastaja abi läheb vaja rohkem kui üks kord. Siis on mõistlik koostada pikemaajaline plaan ja teha seda näiteks üks päev kuus või kasvõi ainult üks tuba korraga, et töö ei läheks liiga raskeks.
Korras kodu annab meelerahu! Loobudes ebavajalikust teed ruumi olulisele.